Hertelendy Tamás

1481 - ?

Zalában 1481-ben először Tamás tűnik fel -, ki ekkor már királyi ember volt, és akitől a terjedelmes családfa megszakítás nélkül napjainkig levezethető.
(Tamás már 1481-ben királyi ember volt, ami arra utal, hogy a család a korai időszakban is jelentős társadalmi pozícióval bírt.)

Panaszára 1486-ban a vármegye vizsgálatot tartott laki erdejében elkövetett hatalmaskodás tárgyában. Ekkor már "Laki"-nak is írják az oklevelek, tehát nem csak birtokos volt itt, hanem itt is lakhatott és már ekkor nemes ember volt. De ugyanekkor volt birtoka Dyason is.

Gechye János (talán Gechey) Szentgyörgyvár várnagya és Zala megye alispánja, 1492. május 29-én rendeletet ad ki, melyben az előtte személyesen megjelent Eustáni Miklós és Keresztúri László között támadt félreértés és jogtalanság megvizsgálására és elintézésére - Cheneházi László, Bezerédj László, Kustáni Dániel és Hertelendi Tamás és még több megnevezett - megbízottat küld, és Szentandrási Dezső Mihályt bízza meg az ítélet kimondásával, hogy azt neki bejelentsék.

1500-ban a vármegye hatósága Tamás és Mátyás kérésére inquirál (?).

Ugyan ezek szerepelnek 1501-ben is.

1500 és 15001-ben Egregy birtokosa Tamás. (Amikor Foki Miklós fiait és özvegyét, 1501-ben beiktatták a dánielkarmacsi és vindornyaszőlősi részekbe, akkor a határos szomszédok közt volt Tamás is. Ugyanis Karmacs és Egregy községek határai ma is szomszédosak.)

Tamás felesége Dorottya volt.

Gyermekeik:

  1. Bernát, ki 1486-ban már szerepel atyjával.

  2. Margit 1548-ban említtetik, mikor Kustán, Karmacs, Sármellék és Devecser, - már előbb bírt - birtokokat kapja társaival a királytól.

  3. Mátyás lehetett Tamás gyermekei közül a legfiatalabb.

A Hertelendy Tamásról szóló új információk elemzése

Az új adatok alapján Hertelendy Tamásról egy sokkal árnyaltabb kép rajzolódik ki, mint korábban. Nemcsak egy jelentős birtokos, hanem egy aktív résztvevője volt a korabeli társadalmi és politikai életnek.

Új megállapítások:

  • Több birtoka volt: Nemcsak Lakon, hanem Dyason is birtokolt, ami arra utal, hogy jelentős vagyona volt.
  • Befolyásos személy volt: Részt vett megyei vizsgálatokban, megbízottként működött peres ügyekben, ami azt mutatja, hogy megbízható és befolyásos személynek tartották.
  • Családja is jelentős szerepet játszott: Fia, Bernát már 1486-ban szerepel az oklevelekben, lánya, Margit pedig később jelentős birtokokat szerzett.
  • Egregy birtokosa volt: Ez a birtok földrajzi elhelyezkedése miatt érdekes, hiszen Karmacs és Egregy községek határai ma is szomszédosak. Ez arra utalhat, hogy a család birtokai folyamatosan bővültek.

További következtetések:

  • Társadalmi felemelkedés: A család a 15. század során jelentős társadalmi felemelkedést ért el. Tamás már fiatal korában királyi ember volt, és a család birtokai folyamatosan bővültek.
  • Politikai aktivitás: Tamás aktívan részt vett a megyei életben, ami arra utal, hogy érdeklődött a politika iránt és törekedett befolyását növelni.
  • Családi összetartozás: A család tagjai egymás mellett álltak, és támogatták egymást.
  • Gazdasági erő: A jelentős birtokok azt mutatják, hogy a család gazdasági szempontból is erős volt.

További kutatási lehetőségek:

  • Egregy birtok: Érdemes részletesebben megvizsgálni, hogy Tamás hogyan került Egregy birtokába, és milyen szerepet játszott a birtok fejlesztésében.
  • Családi kapcsolatok: A Hertelendy család kapcsolatait más nemesi családokkal érdemes feltárni.
  • Politikai pályafutás: Tamás politikai pályafutásának részletesebb elemzése segíthet megérteni, hogy milyen szerepet játszott a korabeli politikai életben.
  • Gazdasági tevékenység: A család gazdasági tevékenységének vizsgálata segíthet megérteni, hogy milyen forrásokból származott a vagyonuk.

Összefoglalva:

Az új adatok alapján Hertelendy Tamás egy rendkívül érdekes és sokoldalú személyiségnek bizonyul. A további kutatások során még többet megtudhatunk róla és családjáról, valamint a korabeli társadalmi és politikai viszonyokról.