Hertelendy György 1764 - 1831.
hertelendi és vindornyalaki
Vindornyalak, Zala vm., 1764. nov. 7. - Vindornyalak, Zala vm., 1831. okt. 28.
táblabíró, alispán
Apja Hertelendy György, a megye szántói járásának főszolgabírója volt. Ifjabb Hertelendy György tanulmányainak befejezése után Ukkon telepedett le és alapított családot. Két feleségétől, Rosty Petronellától és Szentgyörgyi Horváth Annától összesen tíz gyermeke született. 1790-től 1798-ig a szántói járás alszolgabírója, 1801-től 1804-ig Zala vármegye főadószedője, 1819-től 1825-ig pedig a megye első alispánja volt. 1808-tól ő gyámkodott az árván maradt Deák-testvérek - köztük a kis Ferenc - felett. Sikerült megakadályoznia, hogy a hitelezők kiforgassák birtokaikból az eladósodott családot. Alispánként országos, sőt nemzetközi hírnevet szerzett: 1822-1823-ban Zala vármegye az ő vezetésével tagadta meg a törvénytelen adóztatás és újoncozás végrehajtását. Az osztrák abszolutizmussal szemben tanúsított következetes ellenállásával nagy tekintélyt és megbecsülést vívott ki magának. Zala vármegyét az ő fellépésétől kezdődően számították az ellenzéki vármegyék sorába.
Irodalom:Molnár András: A fiatal Deák Ferenc : 32.,104.,178-193.p.
"Nevezetes embere volt Zalának, aki a megyei életben nagy tevékenységet fejtett ki. 1790 – 1796-ig a zalaszántói járásban szolgabíró.
1802-ben Forintos Mihály kapitány örököseitől megveszi azoknak Gógánfán, Mihályfán és Óhídon lévő birtokát 7000 forintért és miután bátyja József Tolontálba költözött, tőle is megveszi birtokrészét 21000 forintért, közös sümegi puszta házukat pedig eladják 760 forintért.
1819 – 1828-ig Zala megye első alispánja. Hertelendy György 1819. július 05-től, 1828. június 08-ig látta el az első alispáni tisztséget.
Deák Ferencznek – a haza bölcsének – ő volt a gyámja. Tudvalevő, hogy Deák Ferencz anyja, fia születése közben meghalt, apja pedig mikor a fia még csak öt éves volt. Így szükségessé vált a gyám kirendelése s a választás Györgyre, Zala megyének akkor egyik legtekintélyesebb emberére esett.
1823-ban a bécsi kormány a vármegyékre királyi biztosokat küldött, mert ellenszegültek a királyi rendeletek végrehajtásának. Zalába gróf Amade Antalt küldték. Mikor a tisztikar megelégelte Amade erőszakoskodásait s meggyőződött, hogy ellenállása céltalan, Hertelendy György alispán útján kijelentették, a királyi biztosnak, hogy az erőszaknak engedni kénytelenek. (Hertelendy György első alispán és a hat szolgabíró, 1823. április 27-től, május 21-ig hatszáz újoncot állítanak ki.) Amade Antal gróf - főlovászmester és Zala megye adminisztrátor -, a kancellárnak ajánlja, hogy Hertelendy György alispánt királyi tanácsossá nevezzék ki. A kancellár azonban nem terjeszti fel a kitüntetésre.
A rendek Amadét az augusztus 25-i gyűlésen keserű kifakadásokkal illetik és az alispán részvételével titkos értekezleteket, tartanak, hogy előkészítsék a támadást az udvari adminisztrátor ellem. Az 1825. június 6-án sorra kerülő zalai tisztújítás felemás eredményt hozott. Miközben Inkey Imre másodalispán lett, és hívei közül többeket is alszolgabíróvá választottak, Hertelendy György maradt az első alispán, és megtartották hivatalukat a korábbi főszolgabírók is.
1829. június 22-én Zalaapátiban a Zala folyó szabályozásának megállapítása és végrehajtása iránt az érdekelt felek egyességre léptek. Ezen egyesség aláírói között szerepel György is.
Az
ősi birtokot – mint láttuk – gyarapította, de végrendeletében meg is
azt írja, hogy szerzeményei az örökösödés útján reá jutott birtokait
"sokkal fölhaladják". Úgy látszik, ő még tartotta a rokonságot a
Vindornyalakon még ma is élő – már említett – elszegényedett
Hertelendyekkel, mert végrendeletében - a vindornyalaki szegényebb sorsú
atyánkfiainak - 1518 forint 59 krajcárt hagyott. A laki templomnak
orgonát, s egy nagyobb harangot ajándékozott, s 6000 forintot hagyott "a
templom födelének fönntartására, s tatarozására, részint amennyiben ide
meg nem kívántatna, a káplán fizetésére s tartására rendelt
járandóságok pótlására
Kétszer nősült. Első felesége Barkóczi Rosty Petronella, (meghalt:
Vindornyalak, 1792. április 12.) Második felesége Szentgyörgyi Horváth
Anna, Horváth Ferencz (meghalt: Gógánfa, 1808.) és Oszterhuber Anna
(meghalt: Gógánfa, 1794.) leánya. Házasságot kötöttek: Gógánfa, 1793.
október 06. Az özvegy 1863-ban írta meg végrendeletét s állítólag 104
éves korában halt meg 1866-ban. Mert a végrendeletet ezen év május 12-én
hirdették ki Ukkon az örökösöknek. Az ukki – ma is fennálló –
úgynevezett "Babás Kastélyban" lakott, mely a rajta lévő szobrokról
neveztek így."
"E holtak kertjének
Ő első lakója
Hova nő s magzati
Zokogva kísérték
S' Imre fia helyben
Naponként siratja
Siratják mindnyáján
A kik csak ösmerték
Élt
1764 – 1831
Halandó porait
Tkttes. ns. Zalavármegye
1819 – 1826. volt
halhatatlan
Első alispánjának
hertelendi
Hertelendy Györgynek
Egödörben zárták
S itt megbízva várják
Megyéjük, hazájok boldog
Virágzását
S úgy rá bölcs, a jó uram
Végföltámadását"
Forrás: Hertelendy családtörténet